Kontaktai

Esame nuo 1996 metų veikianti įmonė, tiekianti inovatyvią, kokybišką įrangą krovinių kėlimui ir kelių priežiūrai Baltijos šalyse.

Buveinės adresas:

icon_widget_image Ukmergės g. 369A, 12142, Vilnius

Registracijos adresas:

icon_widget_image Perkūnkiemio g. 43-65, 12101, Vilnius icon_widget_image +370 698 54563 icon_widget_image info@miranga.lt
Ant sienos montuojami gembiniai kranai - Miranga

Kranai, jų rūšys ir taikymas: ką žinoti prieš nuomojantis ar perkant?

Statybų aikštelėje ar pramonėje dažnai pamatysime įspūdingus kranus, keliančius sunkiasvorius krovinius. Tačiau kranai būna labai įvairūs – nuo mažų mobilųjų iki milžiniškų bokštinių. Kiekvienas tipas pritaikytas skirtingoms užduotims. Jei svarstote kraną nuomotis ar įsigyti, svarbu išmanyti jų rūšis ir galimybes. Šiame straipsnyje apžvelgsime pagrindinius kranų tipus, kur jie naudojami, ir pateiksime patarimų, ką įvertinti prieš nuomojant ar perkant kraną savo projektui.

Kranų tipai: kokie būna ir kur naudojami

Bokštiniai kranai: Tai aukšti, statybvietėse matomi kranai su ilga horizontalia strėle. Bokštiniai kranai dažniausiai naudojami statant daugiaaukščius pastatus. Jie tvirtinami prie žemės (ar net pastato konstrukcijos) ir gali kelti krovinius dideliame aukštyje bei spindulyje aplink savo ašį. Privalumai: pasiekia didelį aukštį, atlaiko labai sunkius krovinius, stabilūs. Trūkumai: stacionarūs – pastatyti vienoje vietoje, montavimas/demontavimas sudėtingas, reikalauja daug erdvės ir tvirto pagrindo. Bokštinį kraną verta rinktis ilgiems didelių pastatų statybos projektams, kur reikia nuolat kelti medžiagas į aukštį.

Autokranai (mobilūs kranai): Tai kranai, sumontuoti ant sunkvežimių arba specialių važiuoklių. Jie gali važiuoti keliais, lengvai atvykti į objektą ir atlikę darbą išvykti. Autokranai būna įvairių dydžių – nuo mažesnių (kelia kelių tonų svorį) iki milžiniškų, keliančių šimtus tonų. Kur naudojami: universaliai – statybose, montuojant įrangą, kraunant sunkius daiktus, gelbėjimo operacijose. Privalumai: mobilumas (galima greitai dislokuoti skirtingose vietose), lankstumas, nereikia specialaus montavimo. Trūkumai: ribotas keliamo svorio ir aukščio santykis palyginti su specializuotais (labai aukštai neiškels, kaip bokštinis, ir itin super sunkaus nepakels, kaip specialūs kranai, nes apribota transportabilumu). Visgi daugeliui vidutinių darbų autokranas – pirmas pasirinkimas.

Mūsų siūlomi kranai

Visureiginiai (bekelės) kranai: Tai mobilūs kranai, pritaikyti darbui sudėtingu reljefu. Jie dažnai turi keturis varomus ratus su didelėmis padangomis, tvirtą važiuoklę, gali veikti nelygiose vietovėse, statybų aikštelėse be kieto pagrindo. Pavyzdžiui, tiesiant kelius, statant tiltus ar vėjo jėgaines, kur gruntiniai keliai – toks kranas privažiuos ten, kur paprastas sunkvežimis neįvažiuotų. Privalumai: pravažumas, stabilumas sunkioje dangoje (dėl atremiamų plačių atramų, teleskopinių strėlių). Trūkumai: didesnės kuro sąnaudos, lėtesnis judėjimas keliais (dažnai vežami tralais iki vietos), brangesni už paprastus autokranus.

Tiltiniai kranai: Tai kiek kitokio pobūdžio kranai – montuojami patalpose (gamyklose, sandėliuose) arba lauko aikštelėse, kur yra dvi tvirtos sijos/kolonos, o tarp jų – judantis tiltas su kabliu. Tiltinis kranas juda pirmyn-atgal ant bėgių ir kelia krovinius po savimi. Kur naudojamas: sandėliuose perkelti sunkiems kroviniams (pvz., plieno lakštams, konteineriams), gamyklose judinti gaminius. Privalumai: labai didelė keliamoji galia, tikslus padėties valdymas, efektyvumas gamyboje (operatorius gali greitai perkelti daiktus visoje halėje). Trūkumai: fiksuotas veikimo plotas (tik ten, kur nutiestas bėgis), netinka atvirose statybose mažam projektui dėl didelių įrengimo sąnaudų. Tiltinį kraną verta pirkti, o ne nuomoti, kai reikia nuolatinio kėlimo sprendimo konkrečioje vietoje.

Gembiniai (strėliniai) kranai: Tai mažesni kranai su strėle (gembe), tvirtinami ant kolonos arba sienos. Jie apsisuka aplink savo koloną ir kelia krovinius lokaliai (pvz., aptarnauja vieną darbo zoną gamykloje). Pritaikymas: dirbtuvėse, prie gamybos linijų, kur reikia kilnoti detales iš taško A į B nedideliu spinduliu. Privalumai: kompaktiški, mobilūs (yra ir kilnojamų), lengvai valdomi vieno operatoriaus, gali pakelti nemažą svorį atsižvelgiant į dydį. Trūkumai: mažas veikimo radiusas, fiksuota montavimo vieta (nebent mobilus su svoriu pagrinde). Gembinį kraną verta rinktis, kai norite patogiai organizuoti darbą konkrečioje zonoje, pavyzdžiui, kėlimo darbus prie staklių. Žinoma, egzistuoja ir kitų rūšių kranų: vikšriniai kranai (važiuoja vikšrais, skirti didžiuliams svoriams ir stabilumui ant minkšto grunto), kelioniniai kranai laivų uostuose (konteineriams kelti), specializuoti kranai (pvz., platforminiai „šilkiniai“ teatrų scenose ir pan.). Tačiau aukščiau paminėti – patys populiariausi statybų ir pramonės pasaulyje.

Kranai: nuomoti ar pirkti?

Sprendimas, ar kraną nuomotis, ar pirkti, priklauso nuo jūsų poreikių apimties ir dažnumo. Jei krano jums reikia vienkartiniam ar trumpalaikiam projektui – nuoma paprastai būna ekonomiškesnė. Kranų nuomos kompanijos pasiūlo įvairių modelių trumpam laikui, kartu dažnai suteikia operatoriaus paslaugą, transportavimą. Tai patogu, nes nereikia rūpintis technine priežiūra ar sandėliavimu po darbų. Jei planuojate kraną naudoti nuolat, ilgą laiką (pavyzdžiui, turite įmonę, kuri vykdo nuolatinius statybų projektus ar gamyklą su pastoviu krovinių kėlimu), vertėtų skaičiuoti pirkimo naudą.

Pirkti kraną apsimoka, kai jis bus išnaudojamas pilnu pajėgumu; nors pradinė investicija didelė, ilgainiui tai pigiau nei nuomoti nuolat. Be to, nuosavą kraną galite pritaikyti tiksliai savo poreikiams, integruoti į gamybinius procesus. Įmonėms su nuolatiniais poreikiais investicija į kraną gali atsipirkti, be to, įrenginys tampa ilgalaikiu turtu. Svarbu įsivertinti ir naudoto krano pirkimą. Techninės įrangos rinkoje galima rasti naudotų kranų už žemesnę kainą, tačiau čia būtina būti atidiems – patikrinti techninę būklę, sertifikatus, ar nebuvo patyręs avarijų. Netinkamai pasirinkus, remontai gali brangiai kainuoti ir sutrikdyti darbus. Jei nesate tikri, visada geriau pasitarti su nepriklausomu ekspertu prieš perkant naudotą kraną.

Ką svarbu žinoti prieš renkantis kraną?

1. Keliamoji galia. Svarbiausias parametras – kokio svorio krovinius maksimaliai turėsite kelti. Visada rinkitės kraną su atsarga: jei didžiausias svoris, kurį kelsite, yra 8 tonos, geriau imti kraną, galintį kelti 10 tonų, kad nedirbtų ant ribos. Atminkite, jog keliant didžiausią leistiną svorį į patį strėlės galą, faktinė galia mažėja dėl sverto. Todėl peržiūrėkite krano keliamumo diagramas (jos rodo, kiek pakelia tam tikru atstumu). Keliamoji galia – kritinis rodiklis renkantis tipą; pavyzdžiui, tiltiniams kranams būdingos itin didelės galios, o mobilūs autokranai turi ribą.

2. Kėlimo aukštis ir strėlės ilgis. Bokštiniai kranai gali kelti labai aukštai, autokranų strėlės dažnai teleskopinės – išsistumia per kelias dešimtis metrų. Pagalvokite, kokio aukščio (ar nuotolio) jums reikės. Jei statote dviejų aukštų namą, nebūtina bokštinis kranas – pakaks ir mažesnio autokrano. Bet jei reikia pasiekti 50 m aukštį, teks rinktis didesnį kraną. Taip pat atsižvelkite į darbo spindulį – ar kranas turės pasiekti toli nuo savo bazės? Kranai su pasukama 360° strėle (bokštiniai, mobilūs) gali aptarnauti platų plotą aplink, o stacionarūs, pavyzdžiui, gembiniai, aprėpia tik nedidelę zoną.

3. Darbo aplinka. Įvertinkite vietovės sąlygas: ar gruntas lygus ir tvirtas? Jei ne – rinkitės vikšrinį ar visureiginį kraną, su plačiomis atramomis.

Ar yra daug kliūčių, ankšta erdvė? Tuomet gali prireikti lankstesnio sprendimo, gal net kelių mažesnių kranų vietoje vieno didelio. Vidaus darbams (pvz., gamykloje) geriau tiks elektrinis kranas (nekels triukšmo, nėra išmetamųjų dujų), o lauko statybose galingam darbui – dyzelinis. Oro sąlygos taip pat svarbu: jei dažnos stiprios vėtros, bokštinio krano darbą tektų stabdyti per vėją (yra ribiniai greičiai, pvz., ~18 m/s, kai daugelio kranų eksploatacija draudžiama). Tad gal mobilesnis variantas, kurį galite nuleisti ar patraukti per audrą, bus naudingesnis.

Sauga ir valdymas

4. Operatorius ir personalas. Kraną turi valdyti kvalifikuotas operatorius. Nuomojantis dažnai galima užsisakyti ir operatoriaus paslaugą – tai patogu ir saugu, nes atvyksta patyręs žmogus, išmanantis tą modelį. Jei perkate kraną, turėsite pasirūpinti operatoriaus apmokymu ar samdymu. Taip pat reikės signalisto (asmens, kuris padeda komunikuoti su operatoriumi, rodo signalus, ypač jei operatorius aukštai kabinoje ir ne viską mato). Įsitikinkite, kad turite reikiamą komandą darbui su kranu – tai ne vieno žmogaus technika.

5. Priežiūra ir sauga. Kranai – potencialiai pavojingi įrenginiai, todėl jų būklė ir sauga yra prioritetas. Jei nuomojatės, paprastai nuomos įmonė rūpinasi technine apžiūra, dokumentacija. Jei įsigyjate – turėsite vykdyti periodines apžiūras, samdyti techninės priežiūros meistrus, keisti lynus, tepti mechanizmus ir t. t. Būtinai laikykitės gamintojo nurodymų ir teisės aktų reikalavimų (kranai priskiriami pavojingiems įrenginiams, juos reikia registruoti, sertifikuoti). Kuo kokybiškesnį įrenginį įsigysite, tuo rečiau jis ges ir kels rūpesčių – dažnai verta sumokėti daugiau už geresnę kokybę, nes tai atsiperka ilgesniu tarnavimu ir saugesniu darbus.

6. Biudžetas. Galiausiai, finansai. Įvertinkite ne tik pradinę kainą ar nuomos mokestį, bet ir šalutines išlaidas. Pavyzdžiui, nuomojantis kraną, gali būti papildomai skaičiuojama atvežimo kaina, operatoriaus darbo valandos, degalų sąnaudos. Perkant – be kainos, prisidės priežiūros, draudimo kaštai, galbūt reikia pasirūpinti sandėliavimu (jei mobilus kranas stovi nenaudojamas, jam reikia vietos). Sudarykite sąmatą ir palyginkite kelis scenarijus: trumpa nuoma, ilgesnė nuoma, naudoto pirkimas, naujo pirkimas. Tai padės priimti ekonomiškai pagrįstą sprendimą.

Išvados: planuokite atsakingai

Kranas – didelė investicija tiek finansiškai, tiek darbų saugos prasme. Todėl prieš nuomojant ar perkant būtina atlikti „namų darbus“: aiškiai apibrėžti, kokio tipo krano reikia, kokius svorius ir į kokį aukštį jis turės kelti, kokiomis sąlygomis dirbs. Išmanant kranų rūšis ir jų paskirtį, bus lengviau pasirinkti tinkamą sprendimą ir išvengti brangiai kainuojančių klaidų (pavyzdžiui, per mažos galios kranas nepakels reikalingo krovinio, dėl ko darbai užsitęs ir biudžetas išaugs). Jei nesate tikri, visuomet pasitarkite su kranų tiekėjais ar nuomos specialistais – jie, įvertinę jūsų projektą, patars optimaliai. Taip pat atsižvelkite į saugumo reikalavimus: geriau rinktis šiek tiek brangesnį, bet patikimą įrenginį, turintį visus sertifikatus ir apsaugos sistemas. Tai užtikrins sklandų darbą be netikėtų gedimų ir nelaimių. Apibendrinant, prieš pasirašant krano nuomos ar pirkimo sutartį, žinokite savo poreikius ir rinkos galimybes.